Prosinec 2015

Péče o diabetiky se příští rok může zhoršit. Přestože je jich stále víc.

15. prosince 2015 v 17:20 Doporučení, novinky ve výzkumu
Péče o diabetiky se příští rok může zhoršit. Přestože je jich stále víc...


"Když jsem si to spočítala, tak to, co nám podle nové úhradové vyhlášky proplatí, vychází na 1,75 návštěvy pacienta za rok. Ostatní kontroly zaplacené nedostanu. Jenže čtyři návštěvy do roka je naprosté minimum, co by měl člověk mít, aby byl dobře léčený," říká plzeňská diabetoložka, která si nepřála být jmenována kvůli možným potížím s pojišťovnou.
Lékaři si úhradovou vyhlášku nechali posoudit i právníkem. Ten však konstatoval, že budou opravdu muset pečovat o pacienty zadarmo.
"Po dlouhých letech úhradová vyhláška poprvé neskrytě stanoví, že po dosažení finančního limitu, který bude u každého poskytovatele individuální, nebude za další zdravotní služby poskytnuté pojištěncům příslušné zdravotní pojišťovny žádná úhrada," popsal situaci právník Ondřej Novák.
Diabetiků je čím dál více
Dalším problémem je trvalý růst pacientů s cukrovkou. Těch každý rok přibývá několik desítek tisíc a již nyní mají často problém najít si lékaře a dostat se k němu včas.
Situaci potvrzuje také Jan Ziegler z Českých Budějovic. Ten se k diabetologovi snažil objednat ihned poté, co mu to bylo doporučeno jeho lékařem. Avšak dostane se k němu až po Novém roce.
"První lékařka byla schopna mě vzít až v březnu. Ke druhé jsem objednán na 13. ledna, a to jsem se objednával na konci listopadu. Přitom v mém případě by se měl člověk dostat k diabetologovi co nejdříve," popisuje Jan Ziegler.
Ziegler však není sám, kdo má tento problém. Čekací lhůty na odborné vyšetření u diabetologa jsou nejméně tříměsíční. Přitom včasná léčba diabetu brání rozvoji komplikací, kterých je v případě cukrovky hodně a jsou nákladné: počínaje slepotou až po nehojící se rány na nohou a amputace končetin. Mnozí pacienti jsou přitom v takovém stadiu nemoci, že potřebují kontroly u odborníka měsíc co měsíc.
A právě kvůli zmíněné vyhlášce může být příští rok v tomto směru ještě hůře. Vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny nicméně uvedlo, že o problému s proplácením péče o diabetiky neví - diabetologové se prý neozvali.
"O tom nic nevím. Vím, že si mi stěžovali internisté, a tam jsme uznali, že jim uhradíme to, co je třeba, i nad rámec vyhlášky, aby na tom jejich pacienti nebyli biti. Ale diabetologové se nahlas neozvali, že by měli problém s proplácením péče," říká k tomu ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Průlom v léčbě cukrovky? Diabetici skončí s injekcemi

2. prosince 2015 v 16:30 | novinky.cz |  Doporučení, novinky ve výzkumu
Posílením imunitního systému lze obnovit produkci inzulínu v těle nemocných cukrovkou 1. typu. Ukázali to vědci USA s tím, že obnova funguje až rok. To znamená, že se rýsuje zlomový okamžik, kdy si cukrovkáři už nebudou muset denně vpichovat inzulín do těla injekcí, napsal britský The Daily Telegraph, jenž informaci zveřejnil.

Zdraví lidé mají v těle miliardy buněk odborně označovaných jako regulační T-lymfocyty. Ty chrání buňky produkující inzulín před ničivými zásahy imunitního systému. Zejména lidé, kteří trpí cukrovkou 1. typu, jich ale nemají dost, a proto musí inzulín tělu uměle denně dodávat injekčně.
Vědci z Kalifornské univerzity a Yaleovy univerzity však nyní předvedli, že se to dá změnit namnožením regulačních T-lymfocytů odňatých nemocnému a zpětnou injektáží jeho namnožených buněk zpátky do těla. První testy na 14 pacientech ve věku 18 až 43 let ukázaly, že léčba je bezpečná a zajistí v těle obnovu produkce inzulínu až na rok.
Použitím T-lymfocytů k ,převýchově' imunitního systému můžeme být schopni změnit průběh nemociJeffrey Bluestone, Kalifornská univerzita v San Francisku
Lékaři odebrali jednotlivým pacientům větší množství krve, které obsahovalo 2-4 milióny regulačních T-lymfocytů. Ty byly odděleny od zbytku krve a namnoženy asi na 1500násobek. Pak byly injektovány zpátky do těla.
"Může to být mezník. Použitím T-lymfocytů k ,převýchově' imunitního systému můžeme být schopni změnit průběh nemoci. Čekáme, že tyto buňky budou důležitou součástí léčby cukrovky," řekl Jeffrey Bluestone z Kalifornské univerzity v San Francisku.
"Zásah pomocí T-lymfocytů osvobozuje lidi, jako jsem já, od ubíjející rutiny inzulínové terapie, kterou provází celoživotní obava z komplikací," prohlásila britská psycholožka Mary Rooneyová, která je jednou z obětí nemoci a byla mezi pacienty, na nichž se nová léčba zkoušela.

Léčba dalších onemocnění

Nová terapie také brání zhoršování nemoci, což může spoustu lidí uchránit před oslepnutím či amputací končetin v pozdějších fázích.
Výzkumný tým tvrdí, že jeho postup nabízí šanci i k léčbě dalších autoimunitních nemocí, jako jsou revmatická artritida nebo systémový lupus erythematodes, při němž tělo ničivě napadá vlastní tkáně a orgány - kůži a klouby, ale i cévy, ledviny, srdce. Výsledky výzkumu zveřejnil časopis Science Translational Medicine.
Cukrovkou 1. typu trpí v Česku asi 56,5 tisíce lidí (údaj Diabetické asociace ČR za rok 2012). Existuje i cukrovka 2. typu, kdy se inzulin tvoří, ale tělo jej nedokáže využít. Ta je označována za "civilizační" - přímo souvisí se stylem života. V ČR jí trpí přes tři čtvrtě miliónu pacientů.
Zdroj:
http://www.novinky.cz/veda-skoly/387596-prulom-v-lecbe-cukrovky-diabetici-skonci-s-injekcemi.html