Rizika ve stravování

15. května 2014 v 18:26 |  Rizika ve stravování.
Když bylo naše dítě v nemocnici, my jsme doma brečeli strachem a obavami z dalšího vývoje. Po několika dnech, kdy dítě stabilizovali na JIP-ce, jsme byli nuceni přemýšlet, jak to půjde dál. Jak se to naučíme, jak bude vypadat náš život, jaká omezení nás čekají, jak to bude finančně apod. Otázek je moc. Postupně jsme na ně nacházeli odpovědi.

V první řadě jsem šla do obchodu a nakoupila plnou tašku potravin v diakoutku. Byly to různé jogurty, sušenky, šťávy, sladidla apod. Obsah tašky jsem vysypala před pana doktora a chtěla jsem, aby mě naučil číst údaje na etiketách, abych dokázala nakupovat to, co diabetik může jíst a pít.

A co myslíte, že se stalo? Jen se smál, protože diakoutky jsou pro různé typy diet, pro různá onemocnění. Moje představa byla mylná. Pan doktor vzal do ruky jogurt a ukázal mi tabulku. Na 100 g jogurtu obsahuje výrobek 12,4 g sacharidů (cukrů).

Jedna výměnná (chlebová) jednotka je cca 13 g sacharidů.
Jogurt, který jsme měli v ruce, vážil 200 g, čili měl zhruba 2 jednotky. Moje mýlka tkvěla v tom, že jsem se domnívala, že od teď nebude moci jíst nic sladkého. JENŽE: krevní cukr se do těla nedostává jen ze sladkých jídel, ale je také ve škrobu, čili ve všech přílohových potravinách (pečivo, těstoviny, brambory), v mléce (laktóza), v ovoci (fruktóza) a řadě dalších potravin.

Co se tedy všechno počítá? Řeknu to asi takhle: počítá se všechno, co není zelenina, maso, sýry a vejce. V zelenině jsou navíc výjimky, které obsahují fruktózu. Např. meloun (ano, meloun je zelenina) a některé zeleniny, ve kterých cítíte sladkou chuť. Mrkev bývá sice sladká, ale množství fruktózy je v ní zanedbatelný.
Pozor na nákup mražené zeleniny: na většině balení se píše, že jde o směs zeleniny do polévky, ale pokud obsahuje kukuřici, je to obilovina, nikoliv zelenina. Pokud obsahuje hrášek, je to luštěnina, nikoliv zelenina - kukuřice i hrášek se počítají na jednotky!

Naše lednice vypadá tak, že je v ní stále dostatek zeleniny, sýrů, vajec a kvalitní šunky (čili čistého masa bez strouhanky a přidaného glukózového sirupu, který se do salámů hojně přidává). Když má naše dítě hlad, dojídá se masem bez přílohy, hutnou nevodnatou zeleninou (kedlubny, mrkev, tuřín, ředkev) a sýrem. Leze to dost do peněz. Ale co se dá dělat. Pokud se ptáte, o kolik peněz bude váš měsíční rozpočet chudší, pak jsme to spočítali zhruba na Kč 2 500,-- až Kč 3 000,-- u "žravého" dítěte okolo puberty.

Jak tedy diabetik jí?
Striktně se řídíme počtem jednotek, které lékař stanovil, protože počet jednotek úzce souvisí s množstvím píchnutého inzulínu. Pro představu, jak to funguje. Pokud si dítě píchne inzulín a současně bude mít nějakou virózu, při níž bude zvracet, je nutné okamžitě odjet do nemocnice, kde mu napíchnou cukr intravenózně kapačkou. Je to z toho důvodu, že v těle je již inzulín, čili je vše připraveno pro příjem cukru (výživy). Jenže ten nepřichází (je vyzvracený). Inzulín ale musí v těle pracovat, jinak to rozhodí celý organický systém a mohlo by to způsobit kolaps.

Vyslechla jsem případy, kdy neposlušní pacienti mají chuť na sladké či mají při nějaké oslavě nepřekonatelnou touhu nacpat se. Pak si tzv. "připíchli" inzulín a nacpali se. TO NEDĚLEJTE! Jednak se to dá z analýzy krve poznat, ale pochopte: diabetes je smrtelná nemoc s mnoha rizikovými faktory, nepokoušejte je! Máte přeci jedno zdraví! Vím, že pokušení je někdy velké. POKUŠENÍ JE ALE KVŮLI TOMU, ABY SE MU ODOLÁVALO. Co všechno se může stát, když budete porušovat pravidla stanovená nemocí? Mladí tomu nevěří (jako ostatně mnoha jiným moudrům), ale přijde doba, kdy se to projeví, a to už bude pozdě! Tím, že díky nemoci je zhoršená látková výměna, rychleji postupuje arteroskleróza, zanášejí se cévy, takže riziko infarktu, mrtvice, embólie je mnohanásobně vyšší, ba víc, je zcela reálná. Najděte si také informace o diabetické noze, neuropatii a retinopatii.

Cukrovka je čtvrtá nejhorší nemoc na planetě. Říká se jí také bílá smrt. Nezkracujte si život, když už je takto omezen! Správnou životosprávou (strava, pohyb) zajistíte co nejdelší fungování těla. Není to zcela ideální, tak proč to ještě zhoršovat, že?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 MirekC MirekC | Web | 11. října 2014 v 1:52 | Reagovat

Pár možná užitečných článků mám zde:
http://clupmi.blog.cz/rubrika/diabetes-mellitus

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama