Denní rytmus diabetika 1. stupně

14. května 2014 v 18:43 |  Denní rytmus diabetika 1. stupně

Obecně platí: hodně pohybu, pravidelná strava, dodržování doby aplikace inzulínu, stálá sebekontrola a ukázněnost.

Vezměme si jeden konkrétní den. Diabetik 1. typu musí vstávat přibližně ve stejnou dobu (ať se jedná o všední den či
o dny volna) plus minus hodina je v toleranci. Pokud např. vstává do školy v 6.30 h, o víkendu je možné budit se o hodinu později.

Vstane, změří si hladinu cukru v moči (papírek s indikátorem) a glukometrem si změří hladinu glykémie v krvi. Píchne si ranní dávku inzulínu a cca po 20 minutách může jít snídat určené množství potravy (viz níže).

O víkendech a dnech volna si naše dítě po snídani zase lehne a buď se jen povaluje nebo ještě usne. Není důležitá doba vstávání, ale pravidelnost aplikace inzulínu a příjmu potravy.

Takže pokud např. rodina jede na výlet a vstává se v 5 hodin, snídat musí stejně až v obvyklé době a po injekci.

Každý diabetik má předepsané lékařem, jakou dávku inzulínu a také kolik výměnných jednotek potravy může přijmout. Záleží na věku a hmotnosti nemocného. My máme na lednici magnety připevněné tabulky přepočtu jednotek u jednotlivých druhů potravin. Větší děti se dokáží orientovat samy, menším dětem koriguje množství potravy rodič.

Pokud je glykémie často vysoká, v žádném případě sami nečarujte s množstvím inzulínu!!! Neměňte bez vědomí lékaře předepsané dávky! Pokud se vám něco nezdá, raději se s lékařem poraďte, on přesně ví, co se v těle děje a proč. My korigujeme hodnoty glykémie zásadně pohybem a stravou. Vysoká hodnota cukru je znamení, že musíme jít ven, běhat, chodit, cvičit. Pokud je před jídlem, pak o něco snížit množství počitatelné potravy (třeba trošku méně přílohy a dojíst se zeleninou či masem). Naopak: pokud je glykémie nízká (hypoglykémie), je nebezpečí vyšší, čili být v klidu, vpravit do sebe rychlý cukr (třeba se napít vody se šťávou). Pokud se stane, že dítě je třeba na dlouhé vycházce či má tělocvik,
je vhodné si tělo připravit pozřením trošku cukru navíc, např. sníst před cvičením půlku tatranky apod. Vše se hlídá měřením hladiny cukru, každé tělo reaguje jinak!

Rozhodně vždy, ať se hnete kamkoliv, musí mít cukrovkář u sebe rychlý cukr pro případ hypoglykémie (sušenku, džusík, hroznový cukr apod.). Vhodné je něco tekutého, protože když je zle, lépe se to vpravuje do hrdla než např. cukr.

Kromě cukru je nezbytné u sebe vždy nosit inzulín s nádobíčkem a také průkaz diabetika či něco, podle čeho bude kolemjdoucími identifikován jako cukrovkář. Děsím se situace, kdy dítě upadne do hypoglykemického šoku a neteční lidé ho budou překračovat v domnění, že se jedná o např. o zfetovaného jedince. V některých zemích nosí diabetici jasné transparentní náramky určité barvy - to je ale nápad, že?

Všichni lidé, kteří se běžně pohybují kolem vašeho dítěte, musejí vědět, že je nemocné. V první řadě celá rodina, učitelé, spolužáci, kamarádi. Je nezbytné, aby dokázali poskytnout první pomoc - podat cukr či píchnout inzulín, eventuelně píchnout glykogen (když je opravdu zle). My jsme napsali informační leták a e-mailem ho poskytly škole, aby si ho učitelé mezi sebou rozeslali.

Dítě musí o velké přestávce svačit a musí v pravidelné době obědvat. Naše dítě je už větší a má jídelnu zcela na druhém konci města. Někdy končí škola v půl druhé. To nelze akceptovat. Stejně jako ráno je zapotřebí dodržet hodinu odpoledního inzulínu a oběda. Takže každý den vařím a připravuji do školy svačinu, oběd do mikrovlnné trouby a pro jistotu i další svačinu, kdyby se stalo, že se někde cestou ze školy zdrží. Se školou máme domluveno, že ve 12 hodin je dítě uvolněno jít si aplikovat inzulín, aby po 5. Vyučovací hodině mohl obědvat. Škola mu umožnila ohřev v mikrovlnné troubě ve sborovně. Nic jiného se dělat nedalo. Než by totiž došel na druhý konec města, pak by obědval mimo časový limit a mohl by se mu celý režim zcela rozhodit.

Pokud dítě jí ve školním zařízení, je nezbytné informovat kuchyň, aby měl jídlo vážené. Rodič musí dopředu hlídat jídelníček a nevhodná jídla včas odhlásit (+ zajistit vhodné jídlo). My jsme zvyklí s sebou vozit váhu a i třeba v restauraci žádat konkrétní množství přílohy, event. si potřebnou potravinu zvážit.

Večer je nejhorší. Bojím se hypoglykémie ve spánku. Co když dítě bude spát a křivka hladiny cukru se prohne až dolů? Už se nám to stalo několikrát, jednou jsme dokonce naměřili hodnotu 1,3 mmol/l (milimolů na litr). To znamená okamžitě vpravit do těla rychlý cukr nejlépe v tekutém stavu (POZOR, zase to nepřehánět - v dobrém úmyslu by se situace mohla obrátit do polohy hyper…); nebojte se, že glykémie nestoupá hned, pár minut to trvá, než se hodnota v krvi projeví.

Jak předejít noční hypoglykémii? Večer před spaním změřit hodnotu glykémie. Pokud se pohybuje kolem 3 - 4 mmol/l, potom je na místě sníst nějakou potravinu s tzv. dlouhým cukrem. Například rohlík, krajíc chleba, jablko…, ačkoliv jste již své dané jednotky vyčerpali druhou večeří.

Ve vývoji je velmi zvláštní přístroj, jakási klipsna na ušní lalůček, která dokáže změřit glykémii přes kůži. Diabetik si ji připne, a pokud je cukr v kritické hodnotě, zapípá a pacienta vzbudí. To by bylo úžasné, už aby to k nám dorazilo!!! Naštěstí musím říct, že naše dítě se zatím vždycky hypoglykémií vzbudilo samo.

Stejně mě to v klidu nenechává. Po zjištění diagnózy jsem několikrát za noc vstávala a kontrolovala stav dítěte. Nyní jsem si už trošku zvykla, kontrolu provedu před spaním a vstávám, jenom když ho slyším, že chodí v noci po kuchyni (cca 2x týdně).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | E-mail | 26. října 2014 v 8:57 | Reagovat

Tak když si to tedka čtu to je jak kdybych se dívala na náš rezim,máme taky diabetičku ale má 3 roky takže vím jaké to je a taky se nám uz stalo že sme měli jen 1,8 cukru byly sme uplne vyplaseny ale zvládly sme to.pícháme 4krát dene.Zjistily sme to nedávno ale paní doktorka to mela poznat říkaly sme ji ze chodi furt čurat a hodne pije ale prej to bylo v pořádku.pak nám malá chytla vysoky horečky tak sme sly k doktorovy ta nás poslala do nemocnice  s tím ze má angínu,fakt hruza az v nemocnici zjistily ze má silnou cukrovku chudinka malá hnedka dostala kapačku a sanitka nás odvezla do olomouce během jizdy nám přestala dýchat byla uplne dehydratovaná chudinka tři dny byla v umelem spánku a nikdo nevedel jestli vůbec přezije,přes mesic sme byly v nemocnici,sem rada ze to všechno zvládla a je uz doma,je strasne statečná,jen v nemocnici nám říkaly že to paní doktorka mela poznat že mohla aspoň udelat odber v moci a to by poznala,správně má byt cukr kolem 4-6,6-8 a malá měla 58 cukru hruza ,taky mám strach z toho co nás čeká do skolky sme ji radsi nedaly bojim se že tam něco uji nebo ze ji tam deti něco daji natož co pak ve škole

2 Mirka Mirka | 26. října 2014 v 18:24 | Reagovat

Dobrý den, samozřejmě, že u malých dětí je  to problém, nerozumí, co se s nimi děje, nechápou, proč jim rodiče "ubližují" injekcemi a nechápou, proč nesmí jíst teď, když mají hlad a jíst, když hlad třeba nemají. Rodiče musejí být velmi trpělivý, dítě nelitovat. Dobré je vymyslet nějakou pohádku - příběh, aby dítě vše pochopilo. Například, že v krvi byli pomocníci, kteří pomáhali v těle uklízet. Že jsou teď pryč a do těla se musejí injekcí dostávat noví pomocníci, jinak mu bude špatně. Existují i DVD pro děti, našemu synovi promítali kreslenou pohádku, která se pokoušela dítěti vysvětlit, co se stalo. Co se týče glykémie, my jsem zažili jak velké hyper (38), tak i hypo (1,7). Na to si budete muset zvyknout. Nejhůře jsou na tom cukrovkáři, kteří necítí hypoglykémii a upadávají do bezvědomí bez varování těla. Náš syn se naštěstí probudí. U malých dětí je nutné před spaním změřit. Pokud máte glykémii 3 - 4, dejte jí půlku sušenky, nebo jablko, nebo napít vody se šťávou, aby se vytvořila na noc zásoba. Jinak jsem už četla, že se začíná vyrábět klips na ouško, který hlídá hladinu glykémie. Pokud klesne či stoupne nad tolerovanou hodnotu, začne pípat a pacienta vzbudí. Snad toto brzy dorazí i k nám. Prozatím nám nezbývá nic jiného než si zvyknout, snažit se dodržovat pravidla (pohyb, jídelníček)a těšit se na výsledek probíhajícího výzkumu. Snad už brzy něco někdo vymyslí, aby si naše děti nemusely píchat 4x denně inzulín... Pokud budete cokoliv poradit, tak mi napište. Držím palce. Mirka :-)

3 Vlasta Vlasta | 15. února 2015 v 16:41 | Reagovat

[2]: Dobrý den,ve svém článku píšete že v žádném případě neregulovat dávky inzulínu.Mě ale učily v nemocnici něco jiného.26.12.2014 jsme malou odvezly na pohotovost protože jsem měla podezření.Bohužel se potvrdilo.Od té doby jí dokonce musím sama upravovat jednotky inzulínu aby nebyla v hypo.Včera zvracela a nechtěla jíst,tak jsem jí nemohla ani ráno a ani v poledne píchnout inzulín.Přivedla bych jí tím do těžké hypoglykémie.Dnes už je o.k.Musím jí upravovat dávky inzulínu podle aktuální glykémie a zdravotního stavu.S pozdravem a přáním hezkého dne Vlasta Pechrová

4 Mirka Mirka | E-mail | 15. února 2015 v 17:02 | Reagovat

Dobrý den, náš diabetolog a endokrinolog nás upozorňoval na to, že laik by neměl zasahovat do naordinovaných dávek (množství)aplikovaného inzulinu. Cukr v krvi redukujeme zásadně jídlem a pohybem (hypo = rychle se najíst, hyper = proběhnout se). Pokud je diabetik v stavu, kdy zvrací, je nutné okamžitě navštívit lékaře a aplikovat výživu nitrožilně. Máte pravdu, že hrozí reálné riziko hypoglykémie. Je to pro případ, že si pacient již inzulín píchnul a není možné udržet v žaludku jídlo. Pokud je stav trvalejší, pak lékař opravdu doporučí neaplikovat inzulín, protože v krvi není glukóza. Tento stav se ale není udržitelný na dlouho. Je žádoucí dítěti zajistit nemocniční lůžko, aplikovat inzulín i výživu. Pokud je zvracení pouze přechodný stav (např. viróza), je možné to výjimečně řešit - po konzultaci s lékařem - Vaším způsobem. Samozřejmě, pokud jsem psala o tom, že si pacient nesmí sám upravovat jednotky inzulínu, měla jsem na mysli běžné každodenní situace (bez virózy či alergické reakce se zvracením). Zvracení je vždy situace do jisté míry "nenormální", tedy atypická. Atypické případy vyžadují atypická řešení.
Moc děkuji za příspěvek, možná někomu může pomoci. Skutečně POZOR NA ZVRACENÍ.
Přeji co nejméně komplikací a zdravím Vás. Mirka Exnerová

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama