Co je to tedy ta cukrovka?

14. května 2014 v 18:40 |  Co to je - pojem.
Cukrovka 1. typu je onemocnění, které postihne zhruba jedno z 2 000 dětí. Když říkám dětí, není to náhoda. Tímto typem diabetu trpí zejména děti, onemocnět jím ale může i mladší dospělák, obvykle do 40 let. Každý si v sobě neseme genetickou informaci, která se může a nemusí plně ukázat a viditelně rozvinout. To, zda ano či ne, určuje nějaký spouštěč, vnější faktor. U cukrovky to může být třeba virus chřipky, který napadne slinivku a začne likvidovat její funkci. Názory na spouštěče se různí a nelze je stoprocentně ověřit. Když už nemoc přišla, není ji možné ničím zastavit, lze jen pomoci přežít. Podstata onemocnění tkví v absenci produkce inzulínu slinivkou.

Ke každičké buňce v těle se musí dopravit kyslík, voda, živiny. To má za úkol krev. Odebírá si to (plíce, střeva)
a transportuje krevním řečištěm. Součástí živin je glukóza (krevní cukr), která je hlavním zdrojem energie.

Inzulín je slinivkou vypouštěn reflexivně. Například cítíte hlad a naše centrální nervová soustava dá signál slinivce: vypusť inzulín, určitě se bude brzy jíst. Na co ale ten inzulín vlastně je? Putuje si krví a předává glukózu buňkám. Bez inzulínu se nedokáže energie dostat do cílové stanice, tj. buňka je hladová, nenakrmí se.

A tak máme sice po jídle v krvi dost energie, ale při nedostatku inzulínu se nedostane tam, kde má plnit svoji funkci. Proteče tělem bez využití a odchází z těla ven močí. Při odběru krve a měření glykémie se zjistí, že v krvi je velké množství cukru(hyperglykémie). To je znamení, že tělo má nedostatek inzulínu.

PŘÍZNAKY: Jak se to člověk dozví? No v první fázi nemoci se to moc nedozví. Po několika týdnech ale nastává veliké hubnutí, protože tělu chybí cukr, takže si bere náhradní zdroj energie z tuků. Když už ani tady není kde brát, jedinec začne být malátný, může narážet do zdi, je netečný, vypadá jak "tělo bez duše". A má stále žízeň. Pije, pije, pije, pak chodí na záchod, v noci ho to budí. Nejhorší stavy jsou po fyzické námaze (např., po Tv, jízdě na kole, rychlé chůzi apod.), protože tělo potřebuje energii a "vylízává jen dno". Katastrofální situaci zažívá mozek. Ten cukr potřebuje, aby mohl normálně fungovat. Jakmile není z čeho brát, člověk mumlá, vytrácí se ponětí o dění kolem něho. Když je člověk
v klidu (sedí, spí), je to relativně lepší.

Jak jsme to vnímali konkrétně my? Nevěděli jsme o nemoci. Zpětně jsme si ale uvědomili, že signály přicházely. Nedokázali jsme je vůbec rozklíčit, neměli jsme informace, nikdy jsme se o to moc nezajímali. Přišly například křeče
v lýtkách. To je ale u dětí normální, proto jsme za tím nedokázali vidět nic nebezpečného. U diabetika jsou křeče způsobené nedostatkem draslíku. Že hodně pije? Vždyť je to zdravé, to je fajn… Že zhubnul? Vždyť sportuje. To bude tím…

Šok nás probral z laskavé nevědomosti. Přišla diagnóza: glykémie v krvi je 38 (hodnota u zdravého člověka je 3 - 5), okamžitě na JIPku, nasadit inzulín, a pak hltat informace, informace, informace.

Cukrovka 2. typu je rovněž onemocnění slinivky. V tomto případě ale slinivka neskončila produkci inzulínu, jen jeho produkce kolísá. Čísla jsou alarmující, protože současný trend nárůstu diabetiků 2. typu je velmi prudký. Do roku 2030 má být nárůst o 65 % vzhledem k aktuálnímu stavu.

Mnoho diabetiků 2. typu dosud neví, že diabetici jsou. Léčba je méně drastická, neboť k inzulínu se uchylují jedinci, kteří už mají hladinu glykémie opravdu hodně mimo normu, jinak se dá optimální hodnota udržovat správnou stravou (dietou) a léky, které se užívají v tabletách (antidiabetika). Navíc je možnost redukovat hladinu glykémie opravdu svým ukázněným chováním (pohyb), dodržováním nezbytných pravidel. Cukrovce se nesprávně říká stařecká, neboť často postihuje starší lidi, jejichž orgány jsou již hodně opotřebované a unavené. K cukrovce 2. typu patří ale i tzv. těhotenská cukrovka. Žena má v období gravidity rozhozenou hladinu hormonů a inzulín může v krvi kolísat. Stav se však většinou po porodu postupně upraví do normálu.

To je ve stručnosti k pojmům cukrovka vše. Zkušený serfař si dokáže najít podrobnější informace. Pokud však budete chtít znát názor matky, ptejte se mě, ráda odpovím na všechny otázky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama